bandicam-2016-12-27-13-51-59-759

محتمل ترین گمانه زنی ها ، اسکار بهترین فیلم سال به چه فیلمی میرسد ؟

مقدمه : به مرور زمان به هشتاد و نهمین مراسم اسکار نزدیک میشویم. امسال نیز همانند سال های گذشته فیلم های زیادی در ژانر های متفاوت و با تنوع موضوعی فراوانی اکران شدند. فیلم هایی که ویژه هر یک میتوان شانسی برای موفقیتشان در فصل جوایز در نظر گرفت. فیلم مهتاب که حرف های بشردوستانه میزند ، منچستر کنار دریا که درامی با روایت جذاب است ، سکوت مارتین اسکورسیزی که میتوان گفت در محدوده ی خودش انقلابی به پا کرده و همچنین چندین فیلم بیوگرافی و …

حال وبسایت ها و مجلات سینمایی بصورت گسترده به این موضوع پرداخته اند که کدام فیلم بیشترین شانس موفقیت را در فصل جوایز بخصوص اسکار امسال دارد. ما نیز سعی کرده ایم به 10 فیلمی که شانس بسیار زیادی برای موفقیت و حداقل کاندید شدن برای مراسم اسکار را دارند بپردازیم و آن ها را به شما معرفی کنیم :

10. Sully (سالی)

1

فیلمی آمریکایی در سبک درام زندگینامه‌ای به کارگردانی کلینت ایستوود و نوشته شده توسط تاد کمارکینی ، براساس داستان بلندترین وظیفه توسط چسلی سولنبرگر و جفری زاسلو است. بازیگرانی همچون تام هنکس ، آرون اکهارت (دوستاران کمیک او را بواسطه ایفای نقش هاروی دنت/دوچهره در فیلم شوالیه تاریکی میشناسند) ،لورا لینی ، جری فرارا ، هولت مک کالانی و … در این فیلم نقش آفرینی میکنند. 15 ژانویه سال 2009 چسلی سانبرگر که اختصارا اورا سالی میشناسند هدایت هواپیمایی با 150 مسافر را برعهده داشت. بعد از برخورد هواپیما با پرندگان و و از کار افتادن موتور هواپیما او در میان ساختمان ها و برج های عظیم نیویورک هواپیما را روی زمین نشاند و جان 150 مسافرش را نجات داد. جدیدترین اثر ایستوود هم روایت گر داستان این قهرمان ملی است که به پای آثار قبلی او نمیرسد ولی با ضرباهنگ تند و دقایقی پر از هیجان لذت خاصی به مخاطبش میبخشد. یکی از نکات برجسته فیلم نیز بکارگیری از تام هنکس که از محبوبیت و مقبولیت عمومی فراوانی برخوردار است ، در نقش این قهرمان ملی است. تعلیق و توئیست مناسب ، موسیقی جذاب ، فیلمبرداری زیبا و دیدنی و همچنین خلق شخصیت سالی بعنوان یک قهرمان باور پذیر و قابل درک از مواردی است که سالی را به فیلمی جذاب و دیدنی برای مخاطبش تبدیل میکند و باعث میشود که برای این فیلم شانسی برای حضور گسترده در فصل جوایز در نظر بگیریم.

 جیمز براردینلی :

به لطف توانایی های استوود و عوامل پشت صحنه ، سالی موفق شده از اثری که میتوانست کلیشه ای ، تکراری و از مد افتاده باشد به اثری سرزنده و غیرمعمول تبدیل شود. یک جهش خوب از فیلمهای پرسر و صدا و صدالبته ناامید کننده تابستانی به فیلم های موقر پاییزی!

این فیلم در وبسایت imdb امتیاز 7.6 را دارد و همچنین از وبسایت متاکریتیک از 46 نقد نمره 74 از 100 را داراست. تاد مک کارتی منتقد هالیوود ریپورت نیز به این فیلم نمره 9 از 10 داده است.

9. Fences (حصارها)

2

حصارها به کارگردانی دنزل واشنگتن و نقش آفرینی خوده او به همراه ویولا دیویس (علاقمندان کمیک بوک او او را بواسطه ایفای نقش آماندا والر در فیلم جوخه انتحار میشناسند) یکی از مدعیان جدی و سرسخت فصل جوایز است. داستان یک بازیکن سیاه پوست و بازنشسته شده بیس بال که برای تامین نیازهای خود و خانواده اش رفتگری میکند و بحث و جدال او با فرزندش که علاقه تبدیل شدن به بازیکن فوتبال را در ذهن دارد ، توسط آگوست ویلسون به قدری زیبا و ملموس نوشته شده است که حصارها را به فیلمی لذت بخش و تفکر برانگیز تبدیل میکند. شاید یکی از برجسته ترین سومین اثر واشنگتن نقش آفرینی های فوق العاده دیدنی و جذاب تیم بازیگری این فیلم باشد. دنزل واشنگتن که هنر بازیگری او به چشم هیچ یک از سینما دوستان پوشیده نیست یکی از بهترین بازی های خود را در این فیلم ارائه میدهد ، همچنین ویولا دیویس نیز با ارائه ی تصویری جذاب و دوست داشتنی از شخصیت خود خط و نشان جدی ای برای سایر رقیبان مونثش میکشد. آنچه که مشخص است بعلت ترافیک شدید و رقابت نزدیک رشته بهترین بازیگر نقش اول زن ، کمپانی پارامونت قصد دارد نام اورا برای بهترین بازیگر نقش مکمل زن ثبت کند تا شانس بیشتری داشته باشد. ترفندی که سال گذشته برای رونی مارا در فیلم کارول و الیشیا ویکاندر در فیلم دختر دانمارکی جواب داد و باعث شد الیشیا ویکاندر اسکار بهترین نقش مکمل زن را تصاحب کند!

جیمز براردینلی برای نقش آفرینی دیویس در این فیلم مینویسد :

به شما قول میدهم که وایولا دیویس صحنه را از آن خود میکند و میتوانم تضمین کنم که در مراسم اسکار 2017 در جایگاه تحویل جایزه بیاستد و سخرانی کند!

براردینلی برای خود فیلم نیز شانس زیادی قائل است و گقته است :

زمانی که نام کاندیدا اعلام شود قطعا نام حصار ها به شایسنگی خواهد درخشید.

این فیلم در حال حاضر نمره 8.1 را در وبسایت imdb داراست.

8. Hacksaw Ridge (ستیغ اره ای)

hacksaw-ridge-images

جدیدترین اثر مل گیبسون ، فیلمی در ژانر درام و جنگی به نویسندگی اندرو نایت ، رابرت شینکن و رندلی والاس به همراه نقش آفرینی بازیگران امتحان پس داده ای همچون اندرو گارفیلد مرد عنکبوتی سابق سینما ، وینس وان ، هوگو ویونگ ، سم ووردیگتن ، لوک بریسی ، رایان کور و … اثری جذاب و دیدنی ای از آب درآمده و همچنین از دسته فیلم هایی بود که چندین هفته پیش منتقدان ونیز را به تحسین واداشت. سوژه جدید گیبسون به هفته های پایانی جنگ جهانی دوم می رود. جایی که یکی از مرگبار ترین نبردهای تاریخ ، نبرد مشهور اوکیناوا که قریب به 185 هزار کشته در پی داشت اتفاق میفتد. بدون شک بهترین تصمیم مل گیبسون که بخش عظیمی از موفقیت فیلمش را شامل میشد روایت این داستان نه بصورت کلی و گسترده ، بلکه از دید یک پزشک صلح طلب است که هرگز دست به سلاح نمیشود و اعتقادات خود را زیر پا نمیگذارد. این تصمیم که باعث باور پذیری و جذابیت چند برابر این روایت عظیم میشد در اتمسفر خاص و صد البته وحشتناک مخصوص مل گیبسون روایت میشود. تصویری که مل گیبسون از فضای جنگ به ببینده ارائه میدهد یکی از خشن ترین و بیرحم ترین تصاویری است که شما میتوانید از یک فیلم جنگی ببینید. اگر آثار گذشته مل گیبسون برای گرفتن جان ها صحبت میکرد این فیلم برای نجات جان ها حرف میزند و عدم تقدس گرایی شخصیت اصلی داستان موجب میشود مل گیبسون در پایان کار ذات و وجود آدمی را ستایش کند.

جیمز براردینلی برای این فیلم میگوید :

ستیغ اره ای کلیشه های رایج فیلم های جنگی مخصوصا فیلم های مربوط به جنگ جهانی دوم را داراست. اگر ما فیلم Fury را ستایش میکنیم به واسطه ی روایت جنگ از شیوه ای متفاوت و اگر بازی تقلید را تحسین میکنیم بخاطر زیر پا گذاشتن کلیشه های معمول این ژانر است. ستیغ اره ای کلیشه های این ژانر را داراست ولی این روایت کلیشه ای را در جهتی الهام بخش به ثمر میرساند. تعریف کامل شخصیت اصلی و شخصیت ها مکمل و روایت موازی زیبا سبب انتقال هرچه بهتر و عمیق تر مفاهیمی چون شجاعت ، میهن پرستی و باور به اعتقادات میشود.

این فیلم از وبسایت imdb نمره 8.5 از 10 را گرفته و در وبسایت متاکریتیک از میانگین 45 نقد نمره 71 از 100 را داراست.

7. Hell or High Water (هرچقدر میخواد سخت باشه)

hell-or-high-water-2016-movie-po

یکی از کم سر و صداترین فیلم های امسال که حتی در گیشه نتوانست به اندازه 10 میلیون دلار فروش داشته باشد و برای تهیه کنندگانش کلی ضرر به دنبال داشت ، در عین حال یکی از خوش ساخت ترین و جذاب ترین فیلم های سال نیز است. کریس پاین (استیو ترور کنونی دنیای سینمایی دی سی) در فیلم جدیدش همراه با بازیگران مستعد دیگری چون بن فاستر و جف بریجز شده تا فیلمنامه تیلور شیدرن و دوید مکنزی را به بهترین شکل ممکن به روی پرده ی سینما بیاورند. این فیلم نئو وسترنی با محوریت سرقت ، روایت گر داستان دوبرادر که برای حفظ مزرعه خانوادگیشان دست به سرقت از بانک میزند و جست و جوی دو پلیس دیگر در جهت دستیگری این دو است ، آنقدر جذاب وهیجان انگیز از آب در آمده که موفق شد از وبسایت متاکریتیک از میان 45 نقد نمره 88 را از آن خود کند.

جیمز براردینلی برا این فیلم میگوید :

مخلوطی فوق العاده زیبا از شرافت و خشونت و هیجان! کریس پاین بهترین نقش آفرینی عمرش را در این فیلم به نمایش میزارد. او و بن فاستر دقیقا مثل قفل و کلید در این فیلم همدیگر رو تکمیل میکنن!

این فیلم در حال حاضر در وبسایت imdb نمره 7.8 از 10 را گرفته است.

6. Jackie (جکی)

6

جان اف کندی رییس جمهور ترور شده آمریکا را همه ما میشناسیم. ولی کمتر از همسر شجاع ، باهوش و سیاست مدار او ژالکین کندی شنیده ایم. جکی ساخته دست پابلو لارائین فیلم بیوگرافی ای است که بیشترین شانس ممکن را برای موفقیت گسترده دارد. به اعتقاد بخش اعظمی از منتقدان روایت فیلم از دید همسر جان اف کندی و پرهیز از شلوغ کاری بیهوده برگ برنده فیلم است. تلاش فراوان نویسنده ی کار برای اسطوره سازی ژالکین کندی به لطف تعریف شخصیت دقیق و از سر باریک بینی جواب میدهد و همین باعث میشود نقش آفرینی چند لایه و جذاب ناتالی پورتمن (جین فاستر دنیای سینمایی مارول) به دل بیننده بشیند.

رقابت ناتالی پورتمن ، اما استون و امی ادامز شانس های اصلی اسکار ، برای بردن اسکار بهترین بازیگر نقش اول زن یکی از جذاب ترین چالش های چند سال اخیر اعضای اکادمی است. حتی اگر هم نقش آفرینی فوق العاده ی ناتالی پورتمن را در نظر نگیریم و کم اهمیت جلوه دهیم نمیتوانیم منکر توجه زیاد آکادمی اسکار به فیلم های اقتباس از روی واقعیت شویم. بحرحال جکی بهترین و مناسب ترین شانس پورتمن برای کسب دومین مجسمه زرین است. باید دید سیاست های آکادمی و استقبال عمومی از این فیلم و این بازیگر در چه جهتی خواهد بود.

جکی در حال حاضر از وبسایت متاکریتیک از 41 نقد نمره ی 81 را داراست و در وبسایت imdb نیز نمره 7.7 را کسب کرده.

5. Silence (سکوت)

silencecover

مورد انتظار ترین فیلم سال و یکی از بهترین فیلم های سال بدون شک سکوت مارتین اسکورسیزی است. فیلم سکوت که اقتباس از یک رمان ژاپنی به همین نام است یکی از مورد توجه ترین سوژه های اسکورسیزی برای فیلم سازی از ابتدای کار او تا به کنون بوده. به گفته اسکورسیزی ، قریب به 25 سال است که قصد و هدف ساخت این فیلم را دارد و 11 سال است که روی فیلمنامه این فیلم کار میکند! او تا حدی به ساخت این فیلم مشتاق بود که پس از ساخت گرگ وال استریت با خود عهد کرد تا فیلم سکوت را نسازد دیگر سراغ ساخت هیچ فیلمی نرود! نهایتا این فیلم در 23 دسامبر 2016 اکران شد. سکوت که بازیگران نامی ای همچون اندرو گارفیلد (مردعنکبوتی سابق سینما) آدام درایور و لیام نیسون(ایفاگر نقش راس الغول در سه گانه شوالیه تاریکی) در آن ایفای نقش میکنند روایت گر ماجراجویی دو کشیش جوان در جهت پیدا کردن یک استاد کشیش است که گفته شده به آیین بودایی ایمان آورده.

یکی از دلایلی که میتواند سکوت را مورد توجه فراوان آکادمی اسکار قرار دهد روند ساخت بسیار دشوار و طولانی آن است. آکادمی اسکار همواره نشان داده به فیلم هایی که در ساخت آن ها دشواری خاصی طی میشود توجه فراوانی دارد. علاوه بر این مسئله ، پردازش به مسائل مذهبی به صورت گسترده میتواند موضوعی جذاب و قابل تامل برای اعضای آکادمی باشد.

جیمز براردینلی برا این فیلم مینویسد :

برجسته ترین ویژگی سکوت را میتوان در الگو سازی آن یافت. انسجامی که سکوت دارد به همراه فیلمنامه ی جذابی که اسکورسیزی روی فیلم پیاده میکند باعث تکامل شخصیت های فیلم میشود.

اگر سکوت را به چشم یک سرگرمی چند ساعته میبینید ، گزینه ی خوبی برای شما نیست ولی اگر دوست دارید فیلم با شما و ذهنتان بازی کند و در آن تامل کنید ، بهترین گزینه ی ممکن جلوی چشمتان است.

سکوت در حال حاضر از میانیگ 31 نقد در وبسایت متاکریتیک نمره 82 از 100 را گرفته و در وبسایت imdb نیز نمره 7.7 را داراست.

4. Arrival (ورود)

arrival-2560x1440-jeremy-renner-amy-adams-sci-fi-2016-4k-3216

دنی ویلنو ، یکی از بهترین کارگردانان حال حاضر سینما با یک اثر متفاوت و جذاب بازگشته است! ویلنو که در کارنامه او ساخت فیلم های خوبی چون سیکاریو ، دشمن ، زندانیان و … دیده میشود امسال با همکاری اریک هایسرز و با ایفای نقش بازیگران نامی ای چون امی ادامز (لوییس لین دنیای سینمایی دی سی) ، جرمی رنر (هاکای دنیای سینمایی مارول) ، فارست ویتاکر ، مایکل استربرگ و … فیلمی را به نمایش گذاشت که منتقدان را شگفت زده کرد! داستان فیلم روایتگر فرود موجودات ناشناخته بر روی زمین و تحقیق زمینیان پیرامون آن ها است. روایت جذاب فیلم و سعی در ایجاد نوآوری برای مخاطب یکی از عواملی است که این فیلم را در سطح بالایی نگه میدارد. در دوسال گذشته فیلم هایی چون بین ستاره ای و مریخی که داستانی فرازمینی را به تصویر میکشیدند سعی در بازگو کردن مفاهیم اخلاقی و فلسفی داشتند ، شاید این دو در این زمینه تا حدی موفق عمل کرده باشند ولی ورود در سطحی بالاتر و باکیفیت تر به این موضوع میپردازد. سعی در دوری کردن از کلیشه های رایج سینما در این ژانر و خلق صحنه ها و شخصیت هایی که برای بیننده بیشترین تازگی را داشته باشد فیلم را در سطح بالایی نگه میدارد.

جیمز براردینلی که این فیلم را خارق العاده توصیف کرده و نمره کامل را به فیلم داده برای آن مینویسد :

ورود چیزی بود که دقیقا تلقین میتوانست باشد و نشد! احساسی ، دوست داشتنی و از نظر بصری بسیار جذاب.

یک نفر بیاید و اسکار امی آدامز را به او بدهد! نوبتی هم باشد نوبت اوست!

ورود در وبسایت imdb نمره 8.3 را گرفته و در وبسایت متاکریتیک از میان 52 نقد نمره 81 از 100 را داراست.

3. Manchester by the Sea (منچستر کنار دریا)

manchester-by-the-sea-2016

فیلم درام جدید کنت لونگرکان یکی از وسواسی ترین و دقیق ترین کارگردانان حال حاضر سینما منچستر کنار دریا است. منچستر کنار دریا که در لیست بازیگران آن میتوان دونام کیسی افلک و میشل ویلیامز را مشاهده کرد با محوریت بحران عاطفی در انسان ساخته شد. شخصیت لی چندلر با بازی کیسی افلک پس از مرگ برادرش مجبور میشود تا حضانت پسربرادرش را برعهده بگیرد. تسلط نویسنده و کارگردان و آگاهی آن ها از آنچه میخواستند بسازند و به مخاطب نشان دهند باعث انسجام ساختاری بسیار محکم و غیر قابل تغییری شده. سازندگان میدانستند چه جایگاهی برای شخصیت ها قائل شوند و به چه اندازه از آن ها استفاده کنند.

فیونوالا هالیگان که فیلم را شاهکار و بی عیب و نقص توصیف کرده و به آن نمره کامل داده است برای فیلم مینویسد :

منچستر کنار دریا یک کلاس فیلمسازی است. این فیلم گواه این موضوع است که کنت لونرگان چه فیلمساز و در رده ی بالاتر چه داستان سرای قهاری است.

جیمز براردینلی نیز فیلم را بسیار دوست داشته و درباره آن میگوید :

منچستر کنار دریا از آن گروه فیلم‌هایی است که در فصل جوایز میتوانید ببینید. این فیلم آدرنالین خون شمارا بالا نمیبرد و قرار نیست که با ریتم تند هیجان را به بیننده منتقل کند و فقط به صرف یک بار دیدن نیست. اگر به دنبال یک فیلم سطحی برای گذراندن اوقات فراغت خود هستید این فیلم مسلما شمارا نا امید خواهد کرد ولی برای کسانی که فیلم هارا در سطحی فنی تر ، عمیق تر و گسترده تر میبیند میتواند یک درام جذاب باشد.

نمره این فیلم در وبسایت imdb از 10 نمره 8.5 است و در وبسایت متاکریتیک از میانگین 49 نقد نمره 96 را کسب کرده.

2. Moonlight (مهتاب)

moonlight-film-movie-2016

چندین ماه پیش یکی از منتقدان نامی فیلم ، جناب آقای انتونی لین مقاله ای را منتشر مبنی بر اینکه :

فیلم شما برای بردن جایزه اسکار چه ملاک هایی را باید داشته باشد؟!

یکی از مواردی که در آن مقاله وجود داشت این بود که فیلم باید بیننده را ناامید کند ، هیچ امیدی برای پایانی خوش و مناسب برای قهرمان داستان باقی نگذارد و در پایان ناگهان همه چیز را به خوبی و خوشی تمام کند!

ولی آقای آنتونی لین بعد از دیدن فیلم مهتاب ، فیلم را به این خاطر این تحسین کرد که از ابتدای کار تلخی و درد و رنج را به بیننده نشان میدهد و تا ثانیه آخر فیلم این تلخی را حفظ میکند.

همین موضوع دقیقا رمز موفقیت فیلم مهتاب است. Barry Jenkins کارگردان فیلم بدون تاثیر پذیری از فیلم موفق یا شکست خورده دیگری ، حرف خودش را به ارائه میگذارد. جنکینز نه میخواهد فیلمش برنده اسکار شود و نه میخواهد فیلمش فروش برود (جالب اینجاست این فیلم حتی یک پنجم بودجه اش هم نتوانسته قروش داشته باشد!) او فقط میخواهد حرف خودش را بدون هیچ محدودیت و رودروایسی ای به بیننده انتقال دهد و همین باعث میشود که فیلمش مدعی شماره یک اسکار بهترین فیلم باشد.

جیمز براردینلی برای مهتاب مینویسد :

در سالهای اخیر فیلمهایی با کیفیت نه چندان بالایی صرفا به جهت مسائل نژاد پرستی مورد توجه آکادمی اسکار قرار گرفته اند اما مهتاب نه فقط بخاطر بیان و توجه به این مسائل بلکه بخاطر ساختار سینمایی محکم و متفاوتش نشان میدهد هم میشود فیلمی بی عیب و نقص ساخت و هم میشود در فصل جوایز موفق بود. فقط مقداری خلاقیت لازم است!

نمره این فیلم در وبسایت imdb در حال حاضر 8.7 از 10 است و در وبسایت متاکریتیک از میان 48 نقد 99 از 100 را کسب کرده!

1. La La Land (لالالند)

%d9%81%db%8c%d9%84%d9%85-la-la-land-2016-3

اجازه دهید توصیف رتبه اول این لیست را با مقدمه ی جیمز براردینلی برای نقد این فیلم آغاز کنم :

فیلم wiplash از ان دست فیلم های مستقل سال 2014 بود که در حقیقت توجه زیادی به آن نمیشد ، من هم این فیلم را زیاد جدی نگرفتم. ولی وقتی که نقد های اولیه این فیلم به بیرون درز کرد مشتاق تماشای آن شدم. این فیلم را در سینما کنار حدود 50 نفر دیگر دیدم. وقتی فیلم تمام شد همه ما از جایمان بلند شدیم و چندین دقیقه مرتبا برای این فیلم دست زدیم. در نقد این فیلم نیز ذکر کردم که ساخت چنین فیلم ماهرانه و زیبایی از آن فیلمنامه ساده کار یک فرد خلاق است و ابراز امیدواری کردم که این کارگردان در آینده جزو بهترین های زمان خود بشود. لالالند مهر تایید بر توانایی دیمین شزل ، این کارگردان جوان و 30 ساله است.

لالالند دومین اثر بلند دیمین شزل جوان با بازی بازیگرانی چون رایان گاسلینگ ، اما استون ، جی کی سیمونز و جان لجند داستان آشنایی دو جوان اهل هنر و موسیقی و عشق ورزیدن آن ها به یکدیگر است.

هرچقدر که مهتاب بخاطر تلخی اش خوب از آب درآمده ، لالالند به همان اندازه و شاید بیشتر بخاطر شیرینی و طراوتش مورد استقبال قرار گرفته. به گفته ی اکثر منتقدان علاوه بر فیلمنامه و کارگردانی ماهرانه شزل بازی استون و گاسلینگ در قالب دوجوان عاشق و جویای هنر آنقدر زیبا و ماهرانه اجرا شده که اگر هردو در رشته های خود جایزه اسکار را بگیرند جای تعجب ندارد.

جیمز براردینلی برای لالالند مینویسد :

به نظر میرسد هرساله در فصل جوایز اسکار ، علاقمندان میتوانند یک یا دو اثر موزیکال تماشا کنند. بیتشر آنها خوش ساخت ، ماهرانه و در اجرای کار بدون ضعف هستند اما هیچ یک از آثار موزیکال چند سال اخیر هالیوود نتوانست همانند لالالند اثری باشکوه و قدرتمند باشند و به اندازه آن روی من تاثیر بگذارند. لالالند دروغی ترین عاشقانه ی سینما است ، ولی دروغش را جوری به مخاطب انتقال میدهد که به گمان مخاطب سخن فیلم شیرین ترین و دوست داشتنی ترین سخن ممکن است.

این فیلم با نمره 8.8 در رتبه بندی 250 فیلم برتر imdb بالاتر از فیلم هایی چون لئون در رتبه 30 ام قرار دارد!

همچنین امتیاز متاکریتیک این فیلم از میان 51 نقد 93 از 100 است!